Tidigare Topplistor

20182017 2016 2015
2014201320122011
2010200920082007
2006

Nya Champions

201320122011

 Topplistan 2019

Uppdaterad: 2019-06-07
Resultat t.o.m Gimo.

20 i topp
1 C.I.B. NO UCH NO V-17 NORD JV-15 NORD UCH  SE JV-15  SE V-19
Yung Lo’s Friends Forever
Ägare: Lillvi Dellgren
97p
2 SE JV-18
Frimodig Wrap Your Wings Around Me
Ägare: Victoria Frimodig
59p
2 SE UCH SE V-18
Ao Chins Armagnac
Ägare: Marianne Jonasson
52p
4 Tanbell’s Uptown Girl
Ägare: Susanne Sarmell
41p
5 Ta Maria All Eyz On Me
Ägare: Sofi Pålsson
40p
6 SE UCH NO UCH
Khe-San’s Paint A Z
Ägare: Eva-Lena Sönksen
39p
7 SE UCH
Annlees-Star The-Fighter
Ägare: Annika Leeman
35p
7 SE UCH
Tameron Miss Alyssa Ahley
Ägare: Rita Bokdalen
35p
7 Tibets Pride’s Man With A Mission
Ägare: Carina Eriksson, Margareta Hansen
35p
10 C.I.B FI UCH SE UCH
Jomi-Woo’s Hotter Than Fire
Ägare: Josefine Leijon
34p
10

SE UCH
Ziams Sim Sala Bim
Ägare: Ann-Christine Lumberg

34p
12 SE UCH
Jomi-Woo’s Miss Maggie May
Ägare: Linnea Berg
33p
12 SE UCH DK UCH NO JV-17 NO UCH
Yung Lo’s Success In A Dress
Ägare: Petra Forslund & Hanna Karlsson
33p
14 SE UCH
Myzahl Ting-Erh-Kamas
Ägare: Ingalill Andersson
32p
15 SE UCH
Khe-San’s Zel-Ma
Ägare: Christel Berndtsson
29p
16 SE UCH SE JV-16
Shu-Ling Stifler
Ägare: Camilla Sjunneborg
28p
17 Mandarin Garden’s Nordic Light
Ägare: Gertrud Larsson
26p
17 SE UCH
Mismås Beat’Em Up
Ägare: Gertrud Larsson
26p
19 SE JV-19
Jomi-Woo’s Nina Pretty Ballerina
Ägare: Johanna Leijon
25p
19 C.I.B NORD UCH
Tellenmussukat Kulta Huumaa
Ägare: Ingrid Nilsson
25p

 

Veterantoppen

1 NO UCH SE UCH SE VV-18
Khe-San’s Paint A Z
Ägare: Eva-Lena Sönksen
71p
2 SE UCH
Myzahl Ting-Erh-Kamas
Ägare: Ingalill Andersson
47p
3 SE UCH SE VV-19
Jomi-Woo’s Fame And Fortune
Ägare: Johanna Leijon
43p
4 SE UCH
Mismås Beat’Em Up
Ägare: Gertrud Larsson
38p
5 C.I.B NORD UCH
Tellenmussukat Kulta Huumaa
Ägare: Ingrid Nilsson
35p
6 SE UCH
Ao Chins Petit Verdot
Ägare: Yvonne Wikström Frid & Michael Wikström
34p
6 C.I.B DK UCH SE UCH
Shu-Ling Dust Of Cayenne
Ägare: Susanne Sandberg
34p
9 C.I.B NORD UCH FI UCH
Shu-Ling Chilli Explosion
Ägare: Ulla Olsson
32p
9 Ziams Harmony Forever
Ägare: Christina Friberg
32p

 

Valptoppen

1 Eastfane’s Tarte Tatin
Ägare: Annalena Andersson
25p
2 Eastfane’s Brownie Caramelle
Ägare: Siv Engstrand
20p
2 Ao Chins Josselin
Ägare: Yvonne Wikström Frid
20p
4 Eastfane’s Cupcake
Ägare: Susanne Sarmell
10p
4 Lady Chima’s Kajo-To Bee
Ägare: Barbro Sabel Stockhaus
10p
4 Rigolettes Calvin Klein
Ägare: Carola Andersson, Torsten Andersson
10p
4 Tibet Pride’s Serendipity
Ägare: Carina Eriksson, Margareta Hansen, Kungsbacka
10p
4 Ziams Secret Midsummer 10p

 

Årets uppfödare

Jomi-Woo’s 3p
Gabå’s 2p
Tibet Pride’s 1p
Yung Lo’s 1p

 


Hur räknar vi poängen till listorna?

Antal anmälda hundar

1-10 hundar 1 p
11-15 hundar 2 p
16-20 hundar 3 p
Osv....

  SKK SST
BIR 9p 12p
BIM 8p 11p
BH/TK 2 7p 10p
BH/TK 3 6p 9p
BH/BT 4 5p 8p



BIG hundars poäng
BIG 1 = 10 p
BIG 2 =  9 p
BIG 3 =  8 p
BIG 4 =  7 p

 

OBS !!!!

Man räknar de 5 bästa resultaten under året.

Alla anmälda veteraner får 1 poäng för varje anmäld veteran minus sin egen hund

SKK
BIR = 9 poäng
BIM = 8 poäng
2 bästa veteranhane/tik = 7 poäng
3 bästa veteranhane/tik = 6 poäng
4 bästa veteranhane/tik = 5 poäng
BIS Veteran ( i finalringen)
1 = 10 poäng
2 = 9 poäng
3 = 8 poäng
4 = 7 poäng

SST
BIR = 12 poäng
BIM = 11 poäng
2 bästa veteranhane/tik = 10 poäng
3 bästa veteranhane/tik = 9 poäng
4 bästa veteranhane/tik = 8 poäng

 De 5 bästa resultaten räknas

Resultat från våra specialer 4-6 mån och 6-9 mån
Resultat från SKK 6-9 mån
BIR = 10 poäng
BIM = 5 poäng
BISvalp på våra specialer får 5 poäng extra.

Här räknas alla resultaten under året.

1 poäng / vunnen grupp
Här räknas också alla resultaten under året.